Jesteś tu

 

Czy wiesz że nasz mózg wykorzystuje wiele ścieżek nerwowych do komunikacji i ciągłej pracy tak aby zachować równowagę organizmu i unikać bólu.

Neuroprzekaźniki, przekazują informację wzdłuż ścieżek . Każdy neuroprzekaźnik kontroluje różne aspekty naszego życia takie jak: lęk, strach, złość, pobudzenie, walkę, ucieczkę, sen itd.

Uzależnienia takie jak alkohol, narkotyki, nikotyna, hazard itd. Przechwytują te ścieżki naśladując neuroprzekaźniki w taki sposób, że organizm przestaje je wytwarzać. W ten sposób osoba staje się zależna od wyżej wymienionych używek, jej tolerancja na używki rośnie a co za tym, organizm potrzebuje coraz większych dawek do osiągnięcia takiej samej reakcji.

W takiej sytuacji coraz więcej ścieżek zamyka produkcję własnych przekaźników a uzależnieni zaczynają tracić zdolność kochania siebie lub innych, wpływa to na pamięć, chęć uczenia się, poznawania nowych miejsc, tracą motywację oraz umiejętność zachowywania spokoju, relaksu.

 

Sport / Aktywność fizyczna  to zdrowie? Tak !

Ponieważ sport wpływa nie tylko na poprawę naszego zdrowia i kondycji, ale też pozytywnie oddziałuje na nasz nastrój dzięki endorfinom czyli ,,hormonom szczęścia”.

Aktywność fizyczna powoduje:

obniżenie poziomu cukru we krwi,

wzmacnia system immunologiczny.

reguluje przemianę materii,

obniża ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych,

obniża ciśnienie krwi,

zapobiega osteoporozie,

Wzmacnia mięśnie,

Polepsza koordynację ruchową,

zwiększa wydolność ,

pozytywnie wpływa na siłę i wytrzymałość.